Rupes HLR15/BAS Bigfoot iBrid Cordless Brushless Orbital Polisher Kit 18V. 125mm
In stock
SKU: 8059519689116 Categories: ,
Description
  • New eccentric set
  • New anti-spinning ring
  • In-runner brushless motor
  • New gear technology
  • Led indicator
  • Li-ion battery 18V
Experience the convenience and power of the BigFoot iBrid system. This advanced 18V battery system delivers 5 Ah for extended, uninterrupted operation. With an impressive 40-minute battery life at full power, it’s designed for crucial tasks, offering consistent performance even in demanding conditions, with rapid recharge cycles. Its efficient design optimizes workflow and boosts productivity.
Kit Includes:
Rupes HLR15 Bigfoot iBrid 125mm Polisher w/ 15mm Orbit